Drewno na taras

Na rynku jest wiele materiałów, które są stosowane do budowy tarasów – to jaki wybierzemy zależy tylko od naszych potrzeb i gustu. Ze względu na to, że taras bardzo często jest miejscem, gdzie przez większy okres w roku toczy się życie rodzinne i towarzyskie, warto wziąć pod uwagę materiały bezpieczne w użytkowaniu, trwałe i jednocześnie estetyczne. Na pewno takim materiałem jest drewno, którego naturalne piękno i ciepła faktura sprawiają, że każda chwila spędzona na wykonanym z niego tarasie, pozytywnie wpłynie na samopoczucie użytkowników.

deski i drewno na taras

W naszej ofercie znajdują się następujące deski na taras:

Oferta desek na taras jest dość różnorodna, więc jeżeli nie mają Państwo zbyt dużej wiedzy na temat jakości poszczególnych gatunków drewna, warto zasięgnąć w tym zakresie opinii specjalisty. Będzie to bardzo pomocne przy doborze najbardziej odpowiednich desek do Państwa potrzeb. Deski na taras, produkowane z drewna krajowego, to najczęściej deski z sosny lub modrzewia. Te wykonane z sosny są najmniej odpornym materiałem na taras, ale ich cena jest jednocześnie najbardziej atrakcyjna. Sosnowa deska na taras jest wybierana zazwyczaj wtedy, kiedy nie podlega zbyt dużej eksploatacji, np. na działkach, gdzie bywamy w weekend lub na zadaszonych balkonach. Deski na taras z sosny posiadają najwięcej sęków, więc spodobają się miłośnikom drewna o bogatym rysunku, ale należy zwrócić uwagę na to czy sęki są zdrowe, niewypadające. Drewno sosnowe na tarasie wymaga przynajmniej dwukrotnego zastosowania oleju w ciągu roku – przed okresem zimowym oraz w celu odświeżenia na wiosnę.

Deska na taras wyprodukowana z modrzewia krajowego przewyższa jakością sosnową, natomiast różnica w cenie wcale nie jest znacząca.

W tym przypadku, wydanie kilki złotych więcej za metr kwadratowy powierzchni tarasowej, pozwoli stworzyć Państwu taras, którego żywotność określa się na blisko 17 - 20 lat. Jest to też mniej sękate drewno od sosnowego, dzięki czemu jest mniej problematyczne w użytkowaniu. Deski na taras wykonane z modrzewia europejskiego są o około 30 % twardsze od sosnowych, co wiąże się z ich wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Gatunek, który charakteryzuje się dużą twardością, bardzo małą ilością sęków jak na drewno iglaste oraz piękną, jasną barwą, jest drewno z modrzewia syberyjskiego. Powyższe cechy są ściśle związane z ciężkim, surowym klimatem, w którym wyrasta ten gatunek modrzewia. Taras wykonany z takich desek będzie pełnił swoją funkcję przez około 20 – 25 lat. Dodatkowym zabezpieczeniem drewna jest coraz częściej stosowana impregnacja. Warto wybrać deski impregnowane pod ciśnieniem, ponieważ mamy wtedy pewność profesjonalnego zabezpieczenia drewna oraz bardzo często gwarancję od producenta.

 naturalne deski na taras

Drewno na taras z egzotycznych gatunków drzew to inwestycja na bardzo długie lata, ponieważ wytrzymuje w trudnych warunkach – przy zmianach wilgotności, temperatury oraz działaniu wody – nawet kilkadziesiąt lat. W tym przypadku wystarczy wybrać tylko jedną z dostępnych pięknych barw i można cieszyć się tarasem naprawdę wysokiej klasy.

Deski na taras z modrzewia syberyjskiego oraz z gatunków egzotycznych, w celu zachowania naturalnej barwy drewna i uniknięcia jego patynowania (szarzenia), powinna być regularnie poddawana procesowi olejowania specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami.

Bardzo modne jest stosowanie desek o ryflowanej powierzchni, czyli z podłużnymi rowkami, które w znacznym stopniu wpływają na bezpieczeństwo użytkowania tarasu. Takie deski nie są śliskie nawet podczas opadów.

Drewno na taras idealnie komponuje się z zielenią ogrodu oraz roślin hodowanych na balkonach i tworzy atmosferę sprzyjającą efektywnemu wypoczynkowi.