Drewno tarasowe

Powierzchnia tarasu ma duży wpływ na komfort użytkowania oraz dobre samopoczucie jego właścicieli. Ze względu na fakt, że gdy tylko pozwala na to pogoda, spędzamy na nim większą część roku, warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór najbardziej odpowiedniego drewna tarasowego. W naszych czasach coraz częściej doceniamy niezaprzeczalne zalety naturalnych materiałów. Drewno na tarasie pozwala obcować z przyrodą – nawet w wielkim mieście, ociepla każdy budynek i sprawia, że relaksujemy się w pełni. Wachlarz gatunków drewna oraz profili desek jest szeroki – od sosny, przez modrzew aż po drewno egzotyczne – a wszystko to w różnych odcieniach i formach ryflowania.

Drewno tarasowe

Taras drewniany - wybieramy gatunek drzewa

Zanim wybierzemy gatunek drewna, należy w pierwszej kolejności określić nasze oczekiwania co do mającego powstać z nich tarasu. Drewno sosnowe jest najbardziej atrakcyjne cenowo, ale jak często bywa, wiąże się to z jakością desek tarasowych. Krajowe drewno sosnowe, jasne, pachnące lasem iglastym jest odpowiednie dla osób, które nie planują budowy tarasu na wiele lat lub eksploatowanego od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Należy pamiętać, że drewno sosnowe, jak każde iglaste, posiada bogaty rysunek oraz sęki – dodaje mu to uroku i sprawia, że taras jest niepowtarzalny. Drewno z modrzewia krajowego jest twardsze i mniej sękate od sosnowego, co wiąże się z dłuższą żywotnością tarasu. Zarówno drewno tarasowe sosnowe, jak i modrzewiowe, warto kupić w stanie zaimpregnowanym. Profesjonalna impregnacja ciśnieniowa przeprowadzona przez producenta, znacznie podnosi odporność deski na wilgoć, wahania temperatury i inne czynniki zagrażające surowemu drewnu. Modrzew syberyjski gwarantuje taras odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz niesprzyjający, zmienny klimat, ponieważ jest drzewem wyrastającym w trudnych warunkach i posiada niewielkie przyrosty roczne. Jest twardy i występują na nim niewielkie ilości sęków. Gatunki egzotyczne pozwalają na zbudowanie tarasu wysokiej jakości. Jest to tak bardzo odporne i twarde drewno, że jego żywotność określa się nawet na kilkadziesiąt lat. Ta grupa drewna oferuje bogatą paletę barw – wybór odcieni od klasycznego brązu, przez miodowy, złocisty, aż po czerwienie.

Ochrona i impregnacja

Systematyczna pielęgnacja tarasu drewnianego jest wskazana niezależnie od użytego gatunku. Stosowanie olejów do konserwacji drewna iglastego znacznie wydłuży żywotność tarasu z desek sosnowych lub modrzewiowych. Dodatkowo zabezpieczy deski przed działaniem czynników atmosferycznych, ograniczy wchłanianie wody oraz ożywi ich barwę. Specjalistyczne preparaty do olejowania drewna egzotycznego zapobiegają jego patynowaniu, czyli pokrywaniu się z czasem srebrno – szarym nalotem. Ciepłe, słoneczne miesiące spędzane na tarasie wykonanym z drewna pozytywnie wpłyną na nasz nastrój oraz dodadzą energii. W otoczeniu pięknych desek tarasowych każde śniadanie, grillowanie czy po prostu relaks z książką, będą w pełni satysfakcjonujące – zarówno dla naszego oka, jak i ducha.